Sınav Kaygısı | Psikoloji ve Danışmanlık

Sınav Kaygısı

sinav-kaygisi34

Sınavlara hazırlanan öğrenci, sınavlar yaklaştıkça tedirginlik, güvensizlik, konsantrasyon zorluğu, karar vermekte güçlük, gerilim, üzüntü, ilgisizlik gibi duygular yaşıyor ve heyecanı artıyorsa;

İlgisizlik, dalgınlık, sinirlilik, agresif davranışlar, uyku problemleri, aşırı yeme veya iştah kaybı gözleniyorsa sınav kaygısı yaşıyor olabilir.

Kaygı: insanın bedensel ve ruhsal varlığını tehlikede görmesi, kendini o an için yetersiz algılaması sonucunda yaşadığı gerginlik, tedirginlik olarak tanımlanabilir.

Kendine güvensizlik, beklentiler, dikkat eksikliği, hedefin belirsiz oluşu, plansızlık, çalışma metodlarını bilmemek kaygı nedenlerinden bazılarıdır.

Merkezimizde, sınav kaygısı yaşayan öğrenci ile çalışılırken öncelikle kaygının bilişsel ve kişilikle ilgili nedenleri tespit edilip sonraki aşamada ise olumsuz nedenler etkisiz hale getirilip kaygı ile başetme yolları, etkin öğrenme ve öğrenilen bilginin etkin olarak kullanılması, öğrenme stilleri, gevşeme teknikleri kullanılarak sınav kaygısı üzerinde çalışılmaktadır.


YUKARI