Okul Problemleri | Psikoloji ve Danışmanlık

Okul Problemleri

okul-problemleri1

Çocuk ve yaşadığı okul probleminle baş etmek için çocuğun hangi aşamada olduğu ve okul probleminin netleştirilmesi gerekir.

Okula Yeni Başlama Döneminde Yaşanan Okul Problemi

Yaşamın her aşaması bir krizdir. Krizler rahatsız edici olabildiği gibi gelişim için fırsattır. Okullu olmak ebevynlerden ayrı kalmak, tanımadık çocuk ve büyüklerle günü geçirmek, yeni kurallar, garip şekiller ve rakamların ne anlama geldiğini öğrenip akılda tutma zorunluluğu. Tüm bunlar büyük bir değişimdir. Yetişkinler tatile çıkarken stres yaşayabiliyorsa 6,7 yaşındaki çocukların okula başlarken stres yaşaması doğaldır.

Yeni bir ortama girilerken yaşanan gerilim bir tür adaptasyondur.

Ebevynlerin Yapmaları Gerekenler

  • Açık ve Net Bilgi Verin

Abartı bilgilerden kaçının, okula adapte olması için ne onu korkutmaya ne de aşırı rahatlatmaya uğraşın. Samimi olun. Kafasına takılan sorulara kısa ve öz yanıtlar verin. Uzun anlatımlar çocuklarda zihin karışıklığı ve huzursuzluk yaratacaktır.

  • Okul Başlamadan Önce Okula Gidin

Okul döneminden önce çocuğun ebevyni ile yapacağı okul gezintisi çocuğun okulla ilgili kafasında zihinsel bir harita oluşmasına neden olucaktır. Okulda çocuğun sevdiği bir oyunu oynamanız o ortamı kendisi için güvenli hale getirecektir.

Sonraki Yaşlarda Yaşanan Okul Sorunları

Okul Problemleri

Okuldan Kaynaklanan

Çocuğun okulda yaşadığı bir sorundan dolayı okula gitmek istememesi, ders başarısının düşmesi, akran zorbalığı gibi nedenler olabilir.

 

Evden ve aileden kaynaklanan

Aile içi sorunlar, ergenlik dönemine geçiş gibi nedenlerden dolayı çocuğun okulla ilgili motivasyonunun düşmesinden kaynaklanabilir

Akran zorbalığı gibi bir durum varsa, okul yönetimi bundan sorumludur. Okulda akran zorbalığını önleyici bir kampanyanın olması gerekmektedir. Böyle bir durumda çocuğunuzun öğretmeni ve okul yönetiminle hemen irtibada geçin.

Sorun ders başarısından kaynaklanıyorsa, sorunun tam olarak ne olduğunu netleştirin. Çocuk akademik olarak tamamiylemi yaşına göre düşük performans gösteriyor ya da bazı dersleri iyi bazıları iyi olmadığı için mi ortada bir sorun var. Eğer öğrenme ile ilgili bir sorunsa okulun rehberlik servisi ile görüşün.  Ancak 2. Bahsedilen durum söz konusuysa, çocuğunuz ile sorun yaşadığı derslerle ilgili düşüncelerini konuşun. Bazen çocukların dersleri iyi olmasına rağmen ebevynlerin standartları yüksek olabilir. Bu yüzden ebevynlerinde içsel eleştiri yapmaları sorunun daha kökten çözülmesine yardımcı olacaktır. Ebevynler şunu hatırlamalıdırki çocuklar her derste aynı başarıyı göstermeleri gerekmez. Her dersten başarılı olmalarını beklemek gerçek dışıdır. Sorunlardan çok nelerin iyi olduğuna odaklanırsanız ve bunu çocuğunuzada öğretirseniz, çocuk kendini güvende hisseder. Güven duygusu zihnini kullanması konusunda da güvenini arttırır. Böylece kendisi ileriki yaşlarda zorlandığı konularda nasıl baş edeceğini kendisi bulacaktır.

Evde yaşanan bir sorun olduğunda bu çocukları etkiler. Çocukların kelime haznesi yetişkinlerden daha kısıtlıdır. Bedenlerinde biriken duygusal yüke kelimelerle kodlayamayınca, beynin bilgi işlemleme kısmıda tıkanır ve derslere karşı dikkati bozulur. Burada yapılması gereken ebevynlerin sorunu netleştirmesi, çocuğun anlayacağı bir dilde açıklama yapılması ve tekrar kendisini güvende hissetmesi sağlanmalıdır.


YUKARI