Kardeş Kıskançlığı | Psikoloji ve Danışmanlık

Kardeş Kıskançlığı

kardes-kiskanligi

Kıskançlık bir duygudur. Bütün duygular normal ve doğaldır. Kıskançlık, birinin sahip olduğu nitelik, pozisyon ve kazanımlarının kendisinde olmadığını algılaması ve bunların kendisinde de olmasını arzulaması veya dilemesidir.

Kıskançlık, nefret, intikam, öfke ile çok karıştırılır. Yukarıda ki açıklamaya dikkat ederseniz, kıskançlık nefret etmek ya da kıskanılan kişiye zarar verme arzusu değilidir. Sağlıklı işlenir ve doğru yönlendirilirse, amaçlar için motivasyon, kendimize şefkat ve başkalarına empati duygularını geliştirir.

Ailede kardeş varsa kıskançlıkta var demektir.  Bazı ebevynlerin yaptığı en büyük hata çocuklarına “kardeşler birbirini kıskanmaz” gibi açıklamalar yapmalarıdır. Burada kritik nokta şudur: kıskançlık bir sorun değildir ancak ebevynlerin kıskançlığa karşı bakış açısı , hisleri ve onu kelimelere dökme şekli kıskançlığı sorun haline getirir ya da sağlıklı bir şekilde işlenmesine neden olur.

Kötü anne-baba yoktur, iyi anne-baba da yoktur. Anne – babalar vardır. Her anne baba kendi deneyimleri ve bilgileri doğrultusunda çocukları için en iyisini yaparlar. Kimi ebevynler ilk çocuklarında daha tecrüsizdirler ama ikinci çocukları olduğunda öğrendikleri doğrultusunda 2. Çocuklarında daha tecrübeli hareket ederler. Kimi ebevy ise ilk çocukları olduğunda avantajlar 2. Çocukları olduğunda sahip olmayabilirler ve bu istemeden 2. Çocukta daha zorlanmalarına sebep olabilir.

Çocukların kardeşlerinden dolayı kıskançlık göstermesi, kendilerinin kardeşlerinden farklı bir varlık olduğunun anlaşılması için bir tür mesajdır. Kıskançlık belirtileri gösteren çocuk, ebevynlerine,kendisinin kardeşinden farklı olduğunu bu yüzden kardeşine uygulanan tutum, verilen dikkat ve tutumların farklı olması gerektiğini hatırlatır.

Nasıl Baş edilir?

En önemli faktör ebevynlerin tutumudur. Ebevynlerin izlemesi gereken adımlar

  1. Kıskançlık kötü değildir. Normaldir. Bunun içselleştirilmesi gerekmektedir.
  2. Kendi kıskançlık duygularını yaşamaları ve deneyimlemeleri
  3. Çocukları kıskançlığı nasıl gösteriyorsa bu davranışın arkasındaki iyi niyeti görebilmeleri

 

Selma 13 aylıktır ve altını ıslatmaktadır. 6 yaşındaki ablası Lal in tuvalet sorununu halledeli yıllar olmuştur. Ancak 6 yaşında Lal geceleri tekrar altını ıslatmaya başlamıştır.

Ebveynlerin  Selmanın ufak olması nedeniyle ona daha fazla vakit harcaması son derece normaldir. Çocukların soyut düşünceleri yetişkinler gibi gelişmiş değildir. Lal ilgi görmek için alt ıslatmak gerektiği sonucuna varmıştır.

Ebveynlerin görmesi gereken alt Lal in alt ıslatması değil, alt ıslatmanın arkasındaki iyi niyeti görmesidir. Lal şunu demek istiyor. “Beni unutmadınız ve beni hala seviyorsunuz değilmi, eğer öyleyse lütfen bunu gösterin”.

 

  1. Ebevynler kardeşlere gösterdikleri tutumları gözden geçirmeli.

Ebevynler farkında olmadan bir kardeş ile diğerine göre daha çok ilgilenmeye başlayabilirler. Bunun nedeni ilgi gösterilen kardeşin tıbbi bir sorunu olması, geçirdiği bir hastalık ya da daha genç olmasıdır. Eğer ebevynler bir kardeşe rahatsızlığı olduğu için ilgi gösteriyorlarsa şunu hatırlamaları gerekiyor, diğer kardeş sağlıklı olsada onunda her zaman ilgi görmeye ihtiyacı olucaktır. Eğer kardeşi ufak kendisi artık büyüdü diye eskisi gibi ilgilenilmiyorsa, şu bilinmelidir ki, aile üylerinden herkesin eşit ilgi ve sevgi görmeye ihtiyacı vardır. 12 yaşında insan çocukluktan ergenliğe geçer ve 18 ile 24 yaş arasına kadar ergenlik devam eder. Ergende olsa 18 yaşına kadar herkes bir çocuktur ve hayatın zorlukları ile baş etmek için ebenynlerin ilgi ve şefkatine gereksinimi vardır.


YUKARI