Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) | Psikoloji ve Danışmanlık

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Dikkat-Eksikligi-ve-Hiperaktivite-Bozuklugu-(DEHB)1

Dikkat eksikliği ve hiperaktivie bozukluğu (DEHB), sıklıkla “yerinde duramayan, aşırı hareketli”, “hayallere dalan”, “dalgın, sakar, unutkan” . vb. pek çok sıfatla nitelenen çocuklarla gündeme gelen bir tanımlamadır. Günümüzde 30 çocuktan 2’sinde DEHB görülmektedir. Anne –babanın yetiştirme biçimiyle doğrudan bağlantısı olmayan, kalıtsal özelliklerin baskın olduğu çocuğun davranışlarını kontrol etmesi ve dikkatini vermesi ile ilgili bir rahatsızlıktır.

DEHB hiperaktivite ve dikkat eksikliği olarak iki boyutta incelenir. Aşırı hareketlilik olarak tanımlanan hiperaktivite DEHB’nin tanılanması için yeterli değildir. Bir çocukta hiperaktivite olmadan da DEHB olabilir. Yani bazı çocuklarda aşırı hareketlilik ve dürtüsellik önplandayken bazı çocuklarda ise dikkatsizlik önplanda olabilir. Büyük bir çoğunluğunda ise her iki gruptan şikayetler birlikte görülür.

Hiperaktivite; yerinde duramama, sessiz sakin oyun oynayamama, çok konuşma, sıra beklemekte zorlanma ve soru bitmeden cevaplama vb belirtliler ile seyreder. Dikkat eksikliği ise, yönergeleri takip edememe, dikkatini vermekte zorlanma, detayları gözden kaçırma, unutkanlık ve düzensizlik vb. belirtilerle gözlenir. Sıklıkla başka durumlar ile karıştırılabileceğinden DEHB tanısı için alanında uzman kişiler tarafından değerlendirme yapılması tanı ve tedavi için önemlidir.


YUKARI