Travma Sonrası Stres Bozukluğu | Psikoloji ve Danışmanlık

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma-Sonrasi-Stres-Bozuklugu

TSSB nun diğer ruhsal sıkıntılardan farkı  yaşananların sıkıntı çeken bireyin kişisel yorumundan bağımsız objective durumlar olmasıdır. Travmalar kişinin bedensel ve ruhsal bütünlüğüne zarar veren , hayatını tehdit etmiş olaylardır.

Hayatı tehdit eden bir duruma maruz kalındığında hayatta kalmak için 3 strajiden biri kullanılır.

  1. Kaç
  2. Savaş
  3. Don

Yaşanan travmatik olay ani ve beklenmedik olduğundan kişi kaynaklarını devreye sokamaz. Tarvmanın yarattığı gerilim bireyin bedenin sıkışır. Travmatik olaylar doğal felaketlerdir deprem, fırtına, çığ düşmesi sonucu oluşabilir. İnsan eliyle olan travmalar gasp, tecavüz, iş yerinde mobbing.

Travmatik olaydan 6 ay yada daha uzun zaman sonra kişi travmatik anla ilgili anı, düşünce ya da çağrışım yapan nesnelerden dolayı yoğun kaygı yaşamaya başlar.  Beyin bir şekilde yaşanan ağır olayı anlamlandırmaya ve bilgi işlemlemeye çalışıyordur. Ancak yaşanan kaygı çok yoğun olduğundan kişi olayı tekrar yaşıyormuş gibi hisseder. Kendini güvene almak için kaçınma davranışlarını başlatır.

Kaçınma Davranışları

  1. Travmatik olayı çağrıştıran durumlardan uzak durmak
  2. Olayla ilgili düşünce ve anıları baskılamak

Kaçınma davranışları kişinin istemeden kaynaklarından uzaklaşmasına neden olur, sürekli kaçınmadan dolayı travmanın yarattığı gerilim bedende kalır ve bunun sonucunda bedenen ve zihnen travmanın semptomlarını tekrar ve tekrar yaşayabilir.

Tedavi

  1.  İlk olarak bireyin kaynakları tespit edilmeli. Aile, akrabalr ve yardımcı olabilecek arkadaşlar. İlgilendiği ve zevk aldığı uğraşlar. Bunun yanında Travmatik olaydan önce kişinin stresle başarılı bir şekilde baş ettiği olaylar referans olarak tespit edilmelidir.
  2. Bireye TSSB nin semptomları ve bedenin ve beynin neden bu şekilde çalıştığı anlatılmalıdır. TSSB nın anatomisini bilmek bile birçok kişide büyük bir rahatlama yaratır.
  3. Motivasyon oluşturmak. Kişi TSSB nu yenerse hayatında oluşacak pozitif durumları bilir ve farkına varırsa iyileşme süreci hızlanır.
  4. Kaçındığı durumlar tespit edilir , kendisi için en az zor olan tetikleyiciden başlanarak zihinsel ve bedensel rahatlama teknikleri çalışılır.
  5. Travma yaşayan kişideki kurbanı değil (victim) ama survivoru catch edilmelidir. Dahası travmatik olay ve sonrasında nasıl baş ettiği kişiye fark ettirilmelidir.

YUKARI