Sosyal Kaygı Bozukluğu | Psikoloji ve Danışmanlık

Sosyal Kaygı Bozukluğu

sosyal-kaygi-bozukluklari

Bireyin topluluk önünde ya da sosyal ortamda yaşadığı yoğun kaygıdır. Sosyal Kaygı specific bir konu ile bağlantılı olabileceği gibi her tür sosyal ortamlarla bağlantılı olabilir. Birey sosyal ortamda küçük düşeceği, utanılacak birşey yapacağı ya da kötü bir etki yaratacağı kaygısı ile sosyal ortamlardan uzaklaşır. Kendini izole etmek kişiye geçici bir güvenlik duygusu verir ancak uzun dönemde kişinin sosyal ortamlara karşı yaşadığı çaresizlik artar.

Sosyal Kaygı Bozukluğu yaşayan kişiler sosyal ortamlara girdiklerinde kendileri ile ilgili aşırı farkındalık yaşarlar. Knedilerinde bir yanlışlık olup olmadığını tespit etmekten etraftaki diğer uyaranları es geçerlerki bu kaygılarını daha arttırır.

Tedavide en önemli nokta bireye Kaygı sisteminin ve Sosyal kaygı bozukluğunun anlatılmasıdır. Ardından terapist ve danışan birlikte yaşadığı kısır döngüyü somutlaştırmalıdırlar. Kaygı yaratan durumla ilgili bakış açısının değiştirilmesi, olayı zihinde canlandırarak bedenin uyarana karşı duyarsızlaşması ve sosyal beceri paratikleri sosyal kaygı bozukluğunun tedavisinde kullanılmaktadır.


YUKARI