Panik Atak ve Panik Bozukluk | Psikoloji ve Danışmanlık

Panik Atak ve Panik Bozukluk

Panik-Atak-ve-Panik-Bozukluk2

Panik Bozukluk bedensel duyumların ve zihinsel yaşantıların yanlış yorumlanmasıyla oluşan bir başka kaygı bozukluğudur. Kalp çarpıntılarını kalp krizi geçirebileceğine veya zihnin bulanıklaşmasını aklını kaybedeceğine yormak panik hastalarında sıklıkla karşılaşılan belirtilerdendir.

Bugüne kadar kimse panik atak sıkıntısı ve krizinden dolayı hayatını kaybetmemiştir.

Yoğun kaygılandığımızda dikkatimiz daralır. Belirli objelere karşı daralmış dikkat hayatta kalmamız için gereklidir.Bu atalarımızdan gelen bir mirasdır. Afrika da ki bir masaiyi yerlisini düşünün yılan gördüğünde ya da aslanla karşılaştığında gözleri o yırtıcıya kilitlenir. Tehlikeli nesneyi bulduğumuzda odağımız o nesneyle daralırki tehlike yaratan durumu nasıl alt edeceğimizi hemen bulalım diye.

snakerepel1

Günümüz dünyasında  aslanlar ve dev yılanlar yok. Ancak siz ve yukarıda bahsi geçen masai yerlisi aynı sinir sistemine sahipsiniz. Yoğun trafik, yoğun iş saatleri, işle ilgili projelerin deadlineları, tv de ve gazetelerde sürekli  felaket haberleri sinir sistemimizi uyarır. Aşırı uyarılmış sinir sistemi tehlike mesajını üretir, bedensel duyumları tehdit olarak yorumlamaya başlarız. Panik atak sorunu yaşayan kişiler bedensel durumlarına karşı aşırı farkındalık sağlarlar.

Tedavi Kişinin bedeninle barışık olmasını sağlamaktır. Kişinin bedenindeki hisleri hissetmesi ve o hislerle kalması istenir. Birey bu hislerin felaketle sonuçlanmadığını görünce ve kaygının hep aynı seviyede kalmadığını görünce bedeninde rahatlamaya başlayacaktır.


YUKARI