Obsesif Kompülsif Bozukluk | Psikoloji ve Danışmanlık

Obsesif Kompülsif Bozukluk

Obsesif-Kompulsif-Bozukluk2

Obsesif Kompülsif bozukluk ta ise düşüncenin içeriği ihmal edilemeyecek bir tehdit ve şüphe etrafına döner ve bu düşünceleri uzaklaştırmak için tekrarlayan bir davranış yoluyla uzaklaştırmak isteğinden ortaya çıkar.

Başka bir deyişle kişinin zihnindeki görüntü (annenin çocuğunu bıçaklaması) ya da düşünce (ya mikrop kaptıysam) kişide kaygı oluşturur.  OKB dan şikayetçi olan bireyler bu düşüncelere inanmazlar , mantıklı olmadığına inanırlar ancak bedenlerinde devam eden gerilim sonucu rahatlamak için bazı ritüeller oluştururlar, elleri defalarca yıkamak ya da bıçak ve ucu keskin nesneleri görmemek gibi.

 

Rahatsız eden düşünce(obsesyon)   —–> Artan Kaygı —->  Olası felaketi önleyeceği düşünülen davranış(Kompülsion) —->  Azalan Kaygı

 

Bir şeyi sık yaptığımızda beynimiz  belirli bir kalıbı otomatiğe çevirir. Zihnimizde rahatlamanın olması için tekrarlanan davranışın olması gerektiği inancı oluşur.

İnançlar düşüncelerdir ve inançlar değişebilir ancak yeni davranışlar ortaya çıkartılarak.

OKB şikayeti olan kişiler karşılaştırları sıkıntılarda çok fazla mantığı kullanırlar. Bazı durumların  tam bir açıklması ya da çözümü hemen olmaz. Belirsiz durumun üzerinde uzun düşünmek dibinde çamur olan suyu karıştırarak çamuru yüzeye çıkarmaya benzer.

Tedavideki amaç

Obsesyon zihindeyken bu düşünceye belli bir davranışla ya da karşıt düşünceyle karşılık vermeden sadece kaygıyı yaşamak. Beden kaygıyı yaşadıkça durumu normalize edecek ve kişi rahatlamaya başlayacaktır.


YUKARI