Fobiler | Psikoloji ve Danışmanlık

Fobiler

fobiler1

Hepimizin korkup çekindiği durumlar vardır. Dişçiye gitmek, uçağa binmek, lunaparkta dönme dolaba binmek. Ancak bazı durumlarda belirli durumlara karşı yaşadığımız korku hayatımızın düzenini bozabilmektedir.

Fobi,  ortada ciddi derecede tehlike olmamasına rağmen kişinin bir durum, mekan ya da canlıya karşı yaşadığı yoğun korkudur. Fobiler yüksek yerlerin tepesi, asansöre ya da dar kapalı mekanlar olabileceği gibi, yılan, fare ya da iğneye karşıda olabilir.

fobiler2Fobinin doğası ve sizin fobinizle olan etkileşimin nasıl başladığını anlamak, tedavideki ilk aşamadır. Dahası fobi geliştirmenin doğal olduğu, fobinizin olmasının sizin deli olduğunuz anlamına gelmediğini bilmek yardımcı olacaktır.

Bizi huzurszu eden şeylerden kaçınmamız son derece doğaldır ancak fobilerden sürekli kaçış (güvenlik duygusu versede) korkumuzla baş etmemizde yardımcı olmaz. Fobimizle yüzleşirken ilk olarak kendimize karşı şefkatli olmalıyız.

Her seferinde sadece ufak bir adım atın. Diyelimki asansör fobiniz varsa asansörle 10 katı bir kerede çıkmak üzerinizde baskı oluşturur. İlk olarak asansörle çıkmanın avantajlarını düşünün ve sadece asansör kapısına merhaba deyin. 2. Aşamada asansörün kapısını açın , içine bakın ama binmeyin. 3. Aşamada binin kapıyı kapatın 5 saniye durum sonra çıkın. Hazır hissettiğinizde asansörle sadece 1 kat çıkın.

Fobileri uzman bir terapistin işbirliği ile üzerine gitmeniz size yardımcı olucaktır. Fobinin nasıl oluştuğu, ileride benzer sorunlarda ne tür kaynakların kullanılacağına dair içgörü edinmek sizi ruhen daha dayanıklı ve mutlu yapacaktır.


YUKARI