Kıskançlık | Psikoloji ve Danışmanlık

Kıskançlık

kiskanclik

Ilımlı ölçüde kıskançlık ilişki ve bağlılık için gereklidir. Kıskançlık duygusu partnerlerin birbirlerine değer verdikleri ve korunduklarını hissettirir.

 

Sorun kıskançlık değilde kıskançlık duygusunun yarattığı gerilimi kontrol edememekte veya bu duyguyu iyi yönlendirememekten kaynaklanır.

 

Tedavi:

 

Kıskançlıkla bağlantılı tutumların altındaki iyi niyeti bulmak.

Terk edilme , yalnızlık ve değersizlik duyguları varsa kıskançlık tutumlarının bu duygular halletmesinde faydalı olup olmadığına bakılmalı.

Kıskançlık tutumlarının ilişkilerine ne kadar faydalı olduğunu ve ne kadar zarar verdiğinin farkına varılması.

 

 

Bireysellik ve içtenlik olmadığı sürece bir ilişki olmaz. Kıskançlık göz dağı verme ve engellemeye dönüştüyse ilişkinin temelleri sarsılmaya başlamıştır.

 

 

İlişkide öfke kontrol sorunu:

 

Öfkelenmekle öfkeli tepki vermek farklıdır. Sınırlarımız ihlal edildiğine ve değerlerimize uygun davranılmadığında öfke biz ve bize ait olanı korumak için oldukça iyi bir ittifaktır.  Sorun öfkeyi bilinçli kontrol edemediğimizde meydana gelir.

 

İlgilenilmek, sevilmek ve değer görmek temel duygusal ihtiyaçlardır. Bu temel duygusal ihtiyaçlar karşılanmadığında dünyaya ve kendimize karşı çaresiz ve yalnız hissetmemiz son derece doğaldır.Öfkenin altında yatan hayalkırıklığı ve korkudur.

Eşler birbirlerine arzularını ve tedirginlikleri ifade etmezlerse bedende gerilim oluşur. Öfke patlaması bu birikimin dışa çıkması gerekliliği sonucu oluşur.

 

Birey rahatsızlığını ifade ederken eleştirel bir tutum sergilemiştir, bu da karşı tarafın savunmaya geçmesine neden olmuştur.

 

Tedavi:

 

  1. Öfkenin altında yatan birincil duyguları tespit etmek ve ifade etmek
  2. Rahatsızlıkların ifade edilmesinde eleştirel olmadan ben-dilinin kullanılması
  3. İlişkide öfke hissetmenin ve öfkeli tepki vermeye dair yanlıuş inançları tespit etmek.

 

Tartışmaktan kaçmak ve tartışmaları ertelemek öfke kontrol sorununa neden olur.

Tartışmanın yarattığı gerilimle baş edilmeyeceği ve ilişkilerinin daha da kötüye gideceğine dair yanlış inançtır.

 

Şunlar bilinmeli

Çözmek ve çözümlemek farklıdır

 

Her tartışma bir çözüme varılması gerekmiyor, ilişkide bazı sorunların kesin bir çözümü yoktur ama düzenli konuşulması gerekir. Çiftler sorunu konuştukça ilişkilerinin kırılgan olmadığını görücek ve ifade edilen duygular ilişkilerinin kalitesini arttıracaktır.


YUKARI