Çift Terapisi | Psikoloji ve Danışmanlık

Çift Terapisi

cift-terapisi

Her çiftin ilişkilerinde sorun yaşaması son derece doğaldır.

Çiftler ; hayatlarına anlam katmak, sıkıntılara birlikte karşı koymak ve eğlenmek için bir araya gelirler

Birlikteliğin sürmesi için her iki partnerinde duygusal ihtiyaçlarının belirli oranda tatmin olması gerekir.

İlişkinin bir döneminde partnerlerin duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasında dengesizlik oluşabilir ve ilişki krizine neden olur.

İlişkideki kriz bir fırsattır. Çiftin ilişkilerinin başında giydiği kıyafet tam olurken şu anki dönemde dar gelmektedir. Yeni bir kıyafet dikme süreci kısa dönemde stresi arttırabilir ancak uzun dönemde ilişkilerinin kalitesini arttırır.

Stres anında beyin kaç, savaş moduna geçer, ve partnerler birbirleri ile güç savaşına başlar.

Stres partnerlerin önyargılarını ve bilişsel çarpıtmalarını öne çıkartır ve gerçeklikten uzaklaştırır. Tam bu anda insan ve ilişki psikolojisinde uzman olan ve objective bakabilecek birisi ile yapılan işbirliği sayesinde çift bu geçiş dönemini daha sağlıklı atlatabilir.

 

Çift terapistinin görevi, partnerlerin arasında yaşadığı sorunu netleştirmek ve partnerlerin göremediği çözüm olasılıklarını görebilmelerini sağlamaktır.

Çift terapistinin  amacı partnerler arasında ortak bir dil oluşturarak iletişimi anlaşılır kılmak, partnerlerin psikolojik kaynaklarını onlara fark ettirmek ve işbirliği içerisinde çözüm olasılıklarını bulmaktır.

 

Araştırmalar, partnerlerin birbirlerine aşık olduklarında beynin kokainin ham maddesi olan amfetemini salgıladığını bulmuştur. Aşık olma süresi 8 ile 24 ay sürmektedir. Bundan sonra beyin amfetemin salgılamasını azaltmaktadır. Bu noktada çiftler partnerlerinin değiştiği yanılgısına kapılırlar. Halbuki sadece stres yaratan faktörler daha gözlerine batmaya başlamıştır. Sorunu yenmek için kimin fikrinin haklı olduğuna dair güç savaşına girerler (stres anında beyin kaç savaş moduna girer).  Halbuki partnerlerin birbirlerinin en temel arzu ve hayallerini tamamlamak için fırsat olduklarını kaçırırlar.

Çift terapisinde amaç yaşadıkları durumla ilgili farkındalıklarını arttırmak ve çifte özgü yeni bir iletişim tarzı oluşturmalarına destek olmaktır.   Bu sayede birbirlerinin yarım kalmış duygusal ihtiyaçlarını görebilmeleri ve tatmin etmeleri gerçekleştirilir. İlk yaşadıkları aşk hormonlara dayalı bir aşktı, bu sefer bilinçli aşkı yaşama fırsatları ortaya çıkar.

 

Çift terapistinin amacı ilişkiyi düzeltmek gibi kısıtlayıcı bir amacı yoktur. En temel amaç, çift terapistine gelen çiftin ilişki sistemini ve bu sistemin nasıl ve neler üzerine kurulduğunu bulması ve çifti cesaretlendirerek kendi sistemlerini keşfetmelerini sağlamasıdır. Bu keşif sonucunda partnerler birbirlerine ait olmadıkları ve ayrılmalarının en iyi yol olduğunu bulurlar. Kimi durumlarda çiftin ayrılması en sağlıklı yoldur.


YUKARI