Çocuklarda Okul Fobisi | Psikoloji ve Danışmanlık

Çocuklarda Okul Fobisi

Yazar: / Cuma, 23 Ocak 2015 / Kategori: Psikolojik Danışmanlık
cocuk-okul-fobi

Okul korkusu ve evden ayrılma korkusunu ortaya çıkaran nedenler büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Bunlardan birincisi anne ve çocuğun ortak yaşam ölçüsüne varan sıkı ilişkileridir. İkincisi de bu ilişkiyi sarsan hastalık, ayrılık gibi anneyi yitirme korkusuna yol açan nedenlerdir. Okul korkusu çoğunlukla ilkokul çağında, daha seyrekte ortaokul ve lise çağında ortaya çıkmaktadır. Ortaokul ve lise yıllarında görülen okul korkusu daha ağır ruhsal sorunların göstergesidir. Okul korkusuyla karşılaşan anne babaların dikkat etmesi gereken hususlar:

1) Herşeyden önce çocuğun okuldan uzak kalmamasına önem verilmelidir. Evde kalış süresi uzadıkça okula dönüşte o ölçüde güçleşmektedir. Böyle bir durumda anne veya babadan hangisi daha tutarlı davranabiliyorsa çocuğu okula o götürmelidir.

2) Okul başarısının şimdilik önemli olmadığı anlatılmalı, sıkıntılar anlayışla karşılanmalıdır. Evde kalışının, sıkıntılarını geçici bir süre için azaltıp sonradan artıracağı vurgulanmalıdır.  Ancak diş ağrısı olan bir kimsenin diş hekimine gitmekten kaçınması ne kadar yarar sağlarsa, çocuğu evde tutmakta o ölçüde yarar sağlayabileceği örnek gösterilebilir.

3) Çocuğun okula götürülmesi çözümün yarısıdır. Korkuya yol açan nedenlerin ortaya çıkarılıp konuşulmasının yanı sıra anne çocuk ilişkisini düzenleyici önlemlerin alınması da gerekir. Bu ise ancak bir çocuk ruh hekiminin yardımıyla olabilir. Birkaç günde düzelmeyen okul korkusunda, gecikmeden, bir çocuk ruh hekimine başvurmak gerekir.

Okul Fobisi genel olarak okula gitmek istememe ve bu isteksizliğini çeşitli bedensel ve ruhsal tepkilerle ortaya koyma durumudur. Okula başlamadan önce çocuğa okulla, öğretmenle ilgili korkutucu olayların anlatılması, çocukta okulla ilişkili bir korku oluşturabilmektedir.

Okulda kendisine gözdağı verilmesi, şiddet uygulanması ya da birine şiddet uygulandığına tanık olunması, çocukta okul korkusu geliştirebilmektedir. Okul korkularının çoğu, evden kaynaklanmaktadır.     Annesine aşırı bağımlı çocuk, okula gitmek istemeyebilmektedir. Okul korkusu anneyi ya da babayı yitirme korkusuna dayanabilmektedir. Anne ya da babanın evden ayrılacağı, hastalanacağı, öleceği yönünde korkular geliştirmiş olan çocuklar okula gitmek istemeyebilmektedirler.

OKUL FOBİSİNİN TEDAVİSİ

Okul fobisi, çocuğun okuldan, sosyal faaliyetlerden ve öğrenme yaşantısından uzaklaşmasına neden olduğundan, akademik ve sosyal gelişimi de etkilenmektedir. Okul fobisi, özellikle kronik olduğu takdirde, ergenlik döneminde gençliğin diğer nörotik belirtilerinden daha zorlu bir takım psikolojik sorunların oluşmasına yol açar.

Okul fobisinin en yaygın olduğu 5-8 yaşlarında bıraktığı olumsuz iz, ikinci yoğun yaş grubu 11-14 yaşlarına oranla daha azdır. 6-12 ay gibi bir tedavi sürecinden sonra çocukların okula dönmelerinin başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Sağlıklı bir gelişim için ancak etkili bir davranışçı terapi ve aile yönlendirme yöntemiyle gerçekleşebilir. Bu çocukların sınıfta daha az endişe duymalarını, daha huzurlu olmalarını sağlamak üzere yapılacak özel eğitim egzersizleriyle, okulu çocuğa yeniden tanıtma ve özendirme girişimleriyle, nihayet anne ve babaları eğitilerek, okulda yeterli bakım ve eğitim olmadığı yolundaki onların aşırı koruyucu tavırlarından kurtulmalarını sağlamakla mümkündür.Bir Cevap Yazın


YUKARI