İnsanlar Neden Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Alır? | Psikoloji ve Danışmanlık

İnsanlar Neden Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Alır?

Yazar: / Pazartesi, 22 Aralık 2014 / Kategori: Psikolojik Danışmanlık
psikolojik-danisman

Hizmetlerimiz başlığı açabiliriz en yukarıdaki başlıklardan biri olarak, yukarıda onun altına koyabiliriz.

İnsan hayatta kalmak için ilk önce doğaya meydan okudu, ardından kendisine meydan okudu. Sanat insanın doğaya ve kendine meydan okumasının somutlaşmış halidir.”

(Kurtlar, Urfalılar, Zombiler; Tayfun Atay)

Duygular ve düşünceler soyut kavramlardır.  Elle tutamayız.

CropperCapture[176]

Ruhsal ve bedensel dengemizin bozulduğunu hissettiğimizde duygularımız ve düşüncelerimiz daha hızlanır ya da onlara temas etmekte daha zorlanırız. İçimizdeki tekinsizlik dış dünyaya karşıda yalıtım geliştirmemize neden olur.

Diyalog!

İç dünyamızdaki soyut karmaşayı birisine anlattığımızda ve o kişinin anlattıklarımızı kendi kelimeleri ile bize geri yansıttığında duygu ve düşünceler somutlaşır, daha elle tutulabilir bir hale gelir.

Psikoterapi bir sanattır. Danışman ve danışanın birlikte yaptığı bir sanat.

İnsanların psikolojik danışmanlığa gelmesinde 2 önemli neden; yaşanan durum karşısında yetersiz hissetmeleri ve olasılıkları görememeleridir. Danışmanın danışana verdiği bir tür yardım hizmeti sonucu danışan yetersiz hissettiği duruma karşı daha objective bakabilir ve olasılıkları ve kendi kaynaklarının daha farkında olur.

 

Yardım etme biçimleri

CropperCapture[177]

Psikolojik Danışmanlık Hizmetinde yapılan yardım hizmeti yukarıdaki şekilde sağ alt köşedeki olandır. Yaşanan soruna danışman ve danışanın işbirlikçi yaklaşımı ile sorunu netleştirilmesi, danışanın kaynaklarının ortaya çıkartılması ve bu kaynakların netleştirilen sorunu çözümlemek için nasıl kullanılacağının planlanmasıdır.

Yardım Etme Hizmeti 5 temel Öğeyi içerir

  1. Saygı
  2. Empati
  3. İçtenlik
  4. Danışanı Güçlendirmek
  5. Harekete Geçmek


Bir Cevap Yazın


YUKARI